لوله و اتصالات

چگونه لوله مناسب انتخاب کنیم؟

در حین انجام یک پروژه ساختمانی، در موقعیت های مختلفی نیاز به استفاده از لوله های آب و همچنین لوله های فاضلاب خواهید داشت. در میان انواع لوله های آب، لوله پنج لایه یکی از مناسب ترین و مطمئن ترین انتخاب هایی است که می توانید داشته باشید. اما به این شکل نیست که این نوع لوله ها تنها انتخاب شما باشند. زمانی که قصد رید لوله برای سیستم آب و فاضلاب منزل خود دارید و به بازار مراجعه می کنید، با لوله هایی مواجه می شوید که هر کدام از آنها از مواد اولیه ی به خصوصی ساخته شده اند.

لوله پنج لایه نیوپایپ

در حین انجام یک پروژه ساختمانی، در موقعیت های مختلفی نیاز به استفاده از لوله های آب و همچنین لوله های فاضلاب خواهید داشت. در میان انواع لوله های آب، لوله پنج لایه یکی از مناسب ترین و مطمئن ترین انتخاب هایی است که می توانید داشته باشید. اما به این شکل نیست که این نوع لوله ها تنها انتخاب شما باشند. زمانی که قصد رید لوله برای سیستم آب و فاضلاب منزل خود دارید و به بازار مراجعه می کنید، با لوله هایی مواجه می شوید که هر کدام از آنها از مواد اولیه ی به خصوصی ساخته شده اند.

نیوپایپ یکی از برند های بسیار معتبر در زمینه ی لوله های آب و فاضلاب است که محصولات با کیفیت و با دوامی را به بازار عرضه می کند. لوله پنج لایه نیوپایپ هم از برترین محصولات تولیدی این شرکت است و به دلیل مزایای فراوانی که دارد، در بسیاری از پروژه های ساختمانی و به ویژه در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه بیشتر با مزایای این لوله ها آشنا خواهیم شد.

به طور کلی لوله های بسیار گوناگونی وجود دارند که می توانند به صورت روکار یا دفنی در سیستم آبرسانی منازل و همچنین در سیستم فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از این لوله ها عبارتند از:

به غیر از لیست بالا، انواع دیگری از لوله ها نیز موجود هستند که می توان از آنها به عنوان لوله آب یا لوله فاضلاب منازل استفاده کرد. اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ورود لوله های جدید به بازار، عملا حتی استفاده از برخی لوله های موجود در لیست بالا هم کمرنگ شده است. در عوض استفاده از لوله پنج لایه برای سیستم های آبرسانی و بهره بردن از لوله های پی وی سی و پوشفیت برای فاضلاب خانگی، روز به روز در حال افزایش است.
ویژگی های لوله مناسب برای سیستم آبرسانی منازل

آب پس از اینکه وارد تصفیه خانه های بزرگ می شود و تمام مراحل تصفیه روی آن انجام می شود، آماده است که وارد منازل شود. این آب تصفیه شده از طریق سیستم های لوله کشی شهری که دارای استاندارد های بالا هستند، تا درب خانه ی شما کشیده می شود و پس از آن این وظیفه ی سازنده ی ساختمان یا صاحب خانه است که آن را با یک سیستم آبرسانی خانگی مناسب، وارد منزل کند.

بدون تردید یکی از مهمترین تجهیزاتی که به وفور در سیستم های آبرسانی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد، لوله ی آب است. کیفیت بالا و دوام مناسب این لوله ها از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که گفته شد، لوله پنج لایه نیوپایپ می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما به عنوان صاحب خانه باشد.

حال قصد داریم ببینیم که یک لوله با کیفیت نظیر لوله نیوپایپ چه ویژگی هایی دارد که می توان آنرا گزینه ی مناسبی برای سیستم آبرسانی منزل دانست. توجه داشته باشید که قرار است آب آشامیدنی که شما و عزیزانتان از آن می نوشید، از طریق این لوله ها به دست شما برسد. بنابراین به هیچ عنوان نمی توان در این زمینه و انتخاب بهترین لوله ی آب کوتاهی به خرج داد.

ویژگی های لوله پنج لایه

به دفعات در قسمت های مختلف این مقاله به لوله پنج لایه نیوپایپ اشاره شد و گفته شد که در حال حاضر خرید این لوله می تواند درست ترین انتخاب هر خریداری باشد. البته در ادامه به قیمت لوله پنج لایه هم اشاره خواهد شد و خواهیم دید که آیا این لوله از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است یا خیر. اما در حال حاضر آنچه که در اینجا قرار است به آن بپردازیم، ویژگی های لوله های پنج لایه است که باعث می شود در حین خرید تبدیل به گزینه ی اصلی شما شود.

لوله ی پنج لایه از سه لایه ی اصلی تشکیل شده است و همچنین علاوه بر این سه لایه ی اصلی از دو لایه چسب هم در تولید آن بهره برده شده که در نهایت آن را با نام لوله ی پنج لایه می شناسیم. البته علاوه بر نام لوله پنج لایه، این مدل لوله ها را با نام لوله ی تلفیقی نیز در بازار می شناسند. در واقع این لوله ها از دو لایه پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه آلومینیوم ساخته می شوند.

وجود آلومینیوم یکی از دلایل اصلی عدم جذب اکسیژن در این لوله ها می باشد. دو لایه ی بیرونی این لوله ها از جنس پلیمر هستند و به واسطه ی دو لایه چسب، به لایه ی آلومینیومی که در بین آنها قرار دارد، متصل شده اند. آلومینیوم موجود در این لوله ها، علاوه بر اینکه مقاومت آن را بالا می برد، باعث می شود تا لوله در ارتباط با آب داغ، ساختار خود را از دست ندهد و بیش از حد منبسط نشود.

برخی از ویژگی های این لوله های فوق العاده را در ادامه به صورت فهرست وار مشاهده می کنید:

برخی از مهمترین مصارف لوله پنج لایه عبارتند از:

لوله پنج لایه نیوپایپ

نیوپایپ در واقع نام یکی از برند های صنعتی شرکت گیتی پسند می باشد که اقدام به تولید لوله های پنج لایه می کند و این روز ها به عنوان بهترین لوله و مناسب ترین لوله برای ساختمان ها شناخته می شود. گیتی پسند بنیانگذار بزرگترین بخش خصوصی کشور در صنعت تاسیسات ساختمانی می باشد. این شرکت در حدود بیست سال پیش و با کوشش بی وقفه ی چندین جوان اصفهانی شکل گرفت.

تولید انواع محصولات پلیمری در این شرکت، دستاورد های بسیار مثبتی برای کشور ایران داشت. یکی از مهمترین این دستاورد ها بدون شک جلوگیری از خروج مواد خام نفتی از ایران بوده و هست.

همانطور که گفته شد لوله نیوپایپ یکی از محصولات با کیفیت و شناخته شده در زمینه لوله و تاسیسات سیستم های آبرسانی منازل است. گیتی پسند سال ها پیش با سرمایه گذاری های درست و حساب شده در بخش صنایع پلیمری و تولید انواع لوله و اتصالات تک لایه آذین لوله و پنج لایه نیوپایپ و تولید انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نظیر چیلر، مینی چیلر، رادیاتور، پکیج و… در بازار های تاسیسات برودتی و حرارتی کشور و بازار تاسیسات ساختمانی پای گذاشت.

محصولاتی با کیفیت و با دوام در تمام بخش های تولیدی خود شود. لوله پنج لایه نیوپایپ بدون تردید یکی از محصولاتی است که با استفاده از این ابزار تولید شده و در سال های اخیر جایگاه بسیار بالایی را در میان تمام لوله های آب مورد استفاده در ساختمان ها پیدا کرده است.
لوله پنج لایه

گیتی پسند توانسته با بهره بردن از متخصصان و افراد حرفه ای در تمام مجموعه های تولیدی خود، استفاده از بهترین مواد اولیه در خط تولید و به کار گیری بهترین ماشین آلات صنعتی، موفق به تولید محصولاتی با کیفیت و با دوام در تمام بخش های تولیدی خود شود. لوله پنج لایه نیوپایپ بدون تردید یکی از محصولاتی است که با استفاده از این ابزار تولید شده و در سال های اخیر جایگاه بسیار بالایی را در میان تمام لوله های آب مورد استفاده در ساختمان ها پیدا کرده است.

بدون شک مشخصات لوله نیوپایپ می تواند هر فردی را بر آن دارد که در لوله کشی سیستم آبرسانی منزل خود از آن بهره ببرد. قیمت لوله پنج لایه نیوپایپ با توجه به کارخانه ی تولیدی آن، مواد اولیه و تجهیزاتی که در ساخت به کار می برند، تعیین می شود. همواره می توانید لیست قیمت لوله نیوپایپ را در وب سایت دکتر تامین مشاهده کنید و از تخفیف های فوق العاده ای که با خرید عمده ی محصولات از آن بهره مند می شوید، آشنا شوید.
مشخصات لوله پنج لایه نیوپایپ

برای اینکه بتوانید با خیال راحت اقدام به خرید لوله های آب پنج لایه ی نیوپایپ برای سیستم آبرسانی ساختمان خود کنید، نیاز دارید که از قیمت لوله نیوپایپ اطلاع داشته باشید و از سوی دیگر مشخصات لوله نیوپایپ برای شما کاملا روشن باشد.
لوله پنج لایه نیوپایپ

در این قسمت قصد داریم تا شما را با مشخصات لوله نیوپایپ آشنا کنیم. در بخش های قبلی این مقاله در مورد ویژگی های یک لوله ی پنج لایه ی با کیفیت صحبت کردیم. از آنجایی که لوله نیوپایپ یکی از با دوام ترین و با کیفیت ترین لوله های پنج لایه ی موجود در کشور است، بسیاری از ویژگی هایی که به آنها اشاره کردیم، شامل حال لوله نیوپایپ نیز می شود. برخی از این ویژگی ها را با هم مرور می کنیم:

تمام ویژگی هایی و مشخصات لوله نیوپایپ که در بالا به آنها اشاره شد، سبب شده اند که این روز ها تقریبا در تمام پروژه های ساختمان سازی شاهد استفاده از این لوله های پنج لایه ی با کیفیت و با دوام باشیم. استفاده ی زیاد از این لوله ها نشان دهنده ی این موضوع است که قیمت لوله پنج لایه نیوپایپ و به طور کلی قیمت لوله نیوپایپ با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارد، برای صاحب خانه ها مقرون به صرفه است.
مزایای لوله پنج لایه در مقایسه با سایر لوله ها

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، لوله های متنوعی برای استفاده در سیستم آبرسانی منازل مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال در گذشته بیشتر از لوله های فلزی برای سیستم های آبرسانی منازل استفاده می شد. این لوله ها شما را با مشکلات فراوانی در حین نصب و پس از آن مواجه می کردند، اما در آن زمان این لوله ها بهترین گزینه ی موجود برای استفاده بودند.

لوله های تک لایه با ورود خود به بازار، توانستند برخی از مشکلات اساسی لوله های فلزی را رفع کنند. این لوله ها دچار خوردگی نمی شدند و زنگ نمی زدند. همچنین وزن سبکتر آنها نسبت به مدل های فلزی و انعطاف پذیری بیشتر آنها باعث می شد تا نصب و راه اندازی یک سیستم آبرسانی به وسیله ی آنها بسیار ساده تر باشد. لوله های تک لایه از پلیمر تولید می شوند و یکی از دلایل اصلی انعطاف پذیری آنها، پلیمر تشکیل دهنده ی آنهاست.

البته انعطاف پذیری و نرخ انبساط طولی این مدل لوله ها بالاست و در تماس با آب گرم، تغییر شکل زیادی می دهند. اگر شما آب داغ را وارد این لوله ها کنید، باعث می شود تا اکسیژن به داخل آب نفوذ کند و باعث تغییر رنگ و مزه ی آب شود. این ورود اکسیژن می تواند به سادگی کل سیستم آب آشامیدنی منزل شما را از کار بیندازد.

لوله پنج لایه مدتی پس از لوله های تک لایه به بازار عرضه شد و توانست به خوبی اکثر مشکلاتی که این لوله های تک لایه داشتند را برطرف کند وبه گزینه ای مناسب برای انتقال آب آشامیدنی تبدیل شود و علاوه بر این تبدیل به گزینه ای ایده آل برای استفاده در سیستم های گرمایش از کف خانگی و گلخانه ای شود.
لوله 5 لایه

از آنجایی که استفاده از لوله های فلزی نظیر لوله های مسی و لوله های استیل تقریبا منسوخ شده است، قصد نداریم تا به مقایسه ی لوله پنج لایه با لوله های فلزی بپردازیم. اگر به دنبال انتخاب لوله ای مناسب برای خانه ی خود هستید، مقایسه ی لوله های پنج لایه و تک لایه حتما برای شما مفید و جذاب خواهد بود.
تفاوت های لوله پنج لایه و تک لایه

از آنجایی که لوله های پنج لایه و لوله های تک لایه پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در ساختمان ها و به ویژه در منازل مسکونی هستند، در ادامه فهرستی از تفاوت های این دو لوله را مشاهده خواهید کرد. به این ترتیب می توانید با توجه به قیمت لوله پنج لایه و قیمت حال حاضر لوله ی تک لایه در بازار، می توانید تصمیم بگیرید که کدام لوله مناسب پروژه ی شما خواهد بود.

تفاوت لوله سوپرپایپ و نیوپایپ

لوله سوپرپایپ جدیدترین نوع لوله است که تا به حال تولید شده است و بدون هیچ تردیدی می توانید از آن برای تمام تاسیسات خانه ی خود بهره ببرید. لوله پنج لایه های سوپر پایپ تا سایز ۳۲ با رنگ نخودی و تحت لیسانس یوپونور آلمان تولید می شوند. سوپرپایپ ها تمام خواص فوق العاده ای که در لوله پنج لایه نیوپایپ موجود بودند را دارا می باشند و البته برخی خواص آنها ارتقاء یافته است.

تفاوت لوله سوپرپایپ و نیوپایپ بدون شک باعث می شود تا قیمت سوپرپایپ ها کمی گران تر از قیمت لوله پنج لایه نیوپایپ باشد. از این رو در حال حاضر در تمام پروژه های ساختمانی از این لوله ها استفاده نمی شود. قیمت لوله نیوپایپ و به خصوص قیمت لوله پنج لایه نیوپایپ با توجه به ویژگی های فوق العاده ی آن بسیار مقرون به صرفه است. با مشاهده لیست قیمت لوله نیوپایپ می توانید از قیمت سایز های مختلف این محصول مطلع شوید.

اگر قصد دارید سیستم آبرسانی داخلی یا سیستم گرمایش از کف و یا هر سیستم دیگری را طراحی کنید که در آن نیاز به استفاده از لوله های آب می باشد، لوله پنج لایه سوپرپایپ می تواند یک سیستم مطمئن را تضمین کند که بیش از ۱۰۰ سال و بدون نیاز به هیچ گونه نگهداری و تعمیرات برای شما کار کند.
لوله پنج لایه نیوپایپ برای سیستم گرمایش از کف

در این مقاله در قسمت های مختلفی اشاره کردیم که می توان علاوه بر استفاده از لوله پنج لایه نیوپایپ در سیستم آب بهداشتی و آب آشامیدنی، از آن برای راه اندازی سیستم های گرمایی نظیر پکیج، رادیاتور و سیستم گرمایش از کف بهره برد.

سیستم گرمایش از کف یکی از جدیدترین و به روز ترین سیستم های گرمایی است که در منازل مورد استفاده قرار می گیرد و مزایای بسیاری دارد. نصب سیستم گرمایش از کف، هزینه ی کمتری نسبت به نصب رادیاتور برای کل خانه دارد. همچنین خانه ی شما زیباتر و لوکس تر به نظر می رسد که مسلما برای تمامی صاحب خانه ها ارزشمند است. به علاوه سیستم گرمایش از کف نسبت به سیستم های گرمایی دیگر نظیر رادیاتور ها و… تا ۲۵ درصد کاراتر بوده و در مصرف انرژی ذخیره می کنند.

این سیستم ها تمام سطح کف یک اتاق یا سالن را پوشش می دهند و با مقدار زیادی از لوله پنج لایه که از کف خانه شما عبور داده می شود، عملا کف هر اتاق را تبدیل به یک رادیاتور غول پیکر می کند. این سیستم باعث می شود که دمای خانه ی شما به صورت یکنواختی افزایش یا کاهش یابد. تمام مزایایی که به آنها اشاره شد و بسیاری از مزایای دیگر سبب می شوند تا شما تصمیم به نصب همچین سیستم گرمایشی فوق العاده ای بگیرید.
لوله های گرمایش از کف

البته انعطاف پذیری و نرخ انبساط طولی این مدل لوله ها بالاست و در تماس با آب گرم، تغییر شکل زیادی می دهند. اگر شما آب داغ را وارد این لوله ها کنید، باعث می شود تا اکسیژن به داخل آب نفوذ کند و باعث تغییر رنگ و مزه ی آب شود. این ورود اکسیژن می تواند به سادگی کل سیستم آب آشامیدنی منزل شما را از کار بیندازد.

لوله پنج لایه مدتی پس از لوله های تک لایه به بازار عرضه شد و توانست به خوبی اکثر مشکلاتی که این لوله های تک لایه داشتند را برطرف کند وبه گزینه ای مناسب برای انتقال آب آشامیدنی تبدیل شود و علاوه بر این تبدیل به گزینه ای ایده آل برای استفاده در سیستم های گرمایش از کف خانگی و گلخانه ای شود.

بدون تردید لوله ها بیشترین و پر رنگترین نقش را در سیستم گرمایش از کف منزل دارند و با یک آرایش مارپیچی در کف منزل شما، نهایتا به دیگ بخار متصل می شوند. هرگونه نشتی و خرابی در لوله های این سیستم هزینه های زیادی را ممکن است به شما تحمیل کند، زیرا شما باید کف خانه را خراب کنید تا به لوله ها دسترسی داشته باشید. از این رو پیشنهاد می شود تا حتما از لوله پنج لایه نیوپایپ یا سوپرپایپ برای این منظور استفاده شود تا احتمال خرابی و نشتی لوله ها تقریبا به صفر برسد.
سایر لوله های قابل استفاده در ساختمان

از آنجایی که در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با بهترین لوله های انتقال آب در منازل آشنا کنیم، طبیعتا بر روی چند لوله ی بسیار عالی تمرکز کردیم و تا حد ممکن شما را با مزایا، معایب و تفاوت های میان این لوله ها آشنا کردیم تا مطمئن شویم در حین خرید، انتخاب درستی خواهید داشت. اما همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره شد، لوله هایی نظیر لوله پی وی سی (PVC)، یو پی وی سی (UPVC)، سی پی وی سی (CPVC)، لوله پوشفیت، PEX و… نیز برای استفاده در ساختمان ها تولید شده اند و در بازار موجود هستند.

به دلیل حساسیت بالایی که برای لوله های به کار رفته در سیستم آب شرب و آب بهداشتی منازل وجود دارد، پیشنهاد می شود از لوله هایی که در مورد آنها صحبت شد بهره ببرید. اما باید توجه داشته باشید که زمانی که صحبت بر سر لوله های فاضلابی باشد، شما انتخاب های دیگری خواهید داشت که به مراتب کم هزینه تر خواهند بود.

در حال حاضر برای سیستم فاضلاب خانگی از لوله های پوشفیت، لوله های PVC، CPVC و… استفاده می شود. این لوله ها برای انتقال فاضلاب ها که اغلب به صورت اسیدی و بازی در می آیند، بسیار مناسب و مقاوم هستند.

اگر علاقه مند هستید تا در زمینه ی لوله های فاضلابی و موضوعات مربوط به آنها اطلاعات کاملی را به دست آورید، می توانید مقاله های “بهترین لوله فاضلابی از لحاظ کیفیت و قیمت” و “آشنایی با لوله فاضلاب پوشفیت و اتصالات آن” را مطالعه کنید.

جمع بندی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 6 = دو