لوله های پنج لایه یزد پلیمر 

با توجه به هزینه های کلان ساختمان های امروزی، برنامه ریزی برای افزایش طول عمر ساختمان ها امری ضروری به نظر می رسد. یکی از مهم ترین عوامل جهت افزایش طول عمر ساختمان، سیستم تاسیسات و لوله کشی آن می باشد. همزمان با پیشرفت های اخیر و کاربرد تکنولوژی جدید در صنعت ساختمان لوله های بکار رفته در ساختمان نیز دچار تحولی شگرف شده است. این تحول با عرضه لوله های تلفیقی پنج لایه با طول عمر بیش از 50 سال و با دمای کاربردی حداکثر 95 درجه سانتیگراد معرفی شده است.

لوله های پنج لایه نوعی از لوله های تلفیقی است که از دو لایه مواد پلیمر در داخل و خارج و لایه میانی از جنس آلومینیوم که بصورت طولی جوش خورده تشکیل شده است. با توجه به نوع ماده پلیمری به کار رفته و تکنولوژی ساخت، این لوله ها دارای انواع و ویژگی های متفاوتی می باشند.

 

مزیت‌های لوله‌‌های پنج لایه شرکت یزد پلیمر
استفاده از مواد PEX در تولید لوله های پنج لایه

شرکت یزد پلیمر در ساخت لوله های پنج لایه خود از مواد PEX به جای مواد PERT استفاده می نماید. مواد اولیه پکس نوعی پلی اتیلن است که ملکول های آن با پیوند های عرضی و طولی به یکدیگر پیوند خورده اند که باعث می شود تحمل فشار لوله های پنج لایه تولیدی با این مواد اولیه در دمای بالا افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به مواد PERT داشته باشد، بطوریکه در دمای 95 درجه سانتیگراد تحمل فشار 10 بار برای شرایط بلند مدت کاری را دارا می باشند. بطور کلی پکس در گروه پلاستیک های گرما سخت قرار دارد حال آنکه سایر انواع پلی اتیلن از جمله PERT در گروه پلاستیک های گرما نرم قرار می گیرند.

استفاده از جوش اولتراسونیک در تولید لوله های پنج لایه

در جوش آلومینیوم لوله های پنج لایه ساخت شرکت یزد پلیمر از تکنولوژی اولتراسونیک (فراصوت) استفاده می شود، این روش به علت اینکه در فرایند جوش نیاز به حرارت بالا ندارد علاوه بر اینکه ماهیت و ساختار مواد حفظ می شود هیچ آسیبی به لایه پلیمر داخلی نمی رساند.

بطور نمونه در روش جوش آرگون- قوس الکتریکی (TIG) که در بعضی از شرکت های تولید کننده لوله های پنج لایه به عنوان تکنولوژی جوش آلومینیوم استفاده می شود، به علت استفاده از دمای بسیار بالا باعث ایجاد شیار جوش روی لایه پلیمری داخلی شده که در دراز مدت باعث ترکیدگی لوله می شود. همچنین در این روش باید از آلومینیوم با ضخامت بالاتر استفاده شود که باعث کاهش انعطاف پذیری لوله می گردد.

تفاوت های مواد PEX و PERT

مواد اولیه PEX و PERT هر دو نوعی پلی اتیلن هستند که با تغییر در ساختار ملکولی پلی اتیلن تولید می شوند.

 

  • مواد PERT از پیوند طولی بین ملکولهای پلی اتیلن ایجاد می شود ولی در PEX علاوه بر پیوند طولی، پیوند عرضی نیز مابین ملکول ها برقرار می باشد.
  • مواد PERT برای شرایط کاری 70 درجه سانتیگراد با فشار 10 و مواد PEX برای شرایط کاری 95 درجه سانتیگراد و فشار 10 بار طراحی شده اند، با توجه به این نکته استفاده از مواد PERT در لوله کشی شوفاژ و پکیج که دما گاهی تا 90 درجه سانتیگراد بالا می رود امکان پذیر نمی باشد. و ا ین لوله های فقط در سیستم لوله کشی آب سرد و گرم و آشامیدنی قابل استفاده می باشند.
  • مواد PEX جز دسته پلاستیک های گرما سخت قرار دارند در حالیکه مواد PERT جز دسته گرما نرم می باشند.